Wyprawka pierwszoklasisty - jak się przygotować ? (infografika)

Już niedługo rozpoczniemy nowy rok szkolny! Dla dzieci, które po raz pierwszy wkroczą na ścieżkę edukacji to niezwykłe przeżycie. Jeśli nadal nie masz przygotowanej wyprawki i zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, by jak najbardziej umilić pierwszoklasiście ten czas – przychodzimy z pomocą!

Pierwsze dni w nowym miejscu i wśród nowych ludzi mogą być stresujące nawet dla najdzielniejszego malucha. Postaraj się, by mówić o szkole jak o wielkiej przygodzie, w której Twoje dziecko odegra dużą rolę i spotka wiele wspaniałych osób (może nawet zbudują razem zgraną drużynę!). Nie strasz go, nawet jeśli Twoje zamiary nie są złe i robisz to w żartach, dla rozluźnienia atmosfery. Dziecko może na prawdę wziąć Twoje słowa do siebie i nie będzie umieć się rozluźnić. Opowiedz mu, jak będzie wyglądał jego dzień w szkole; wytłumacz, czego będzie się uczyło i razem przejrzyjcie książki; wspominaj mu o swoich doświadczeniach.

Wspólnie ustalcie nowy harmonogram dnia, w którym będzie czas na szkołę i odrabianie lekcji, na zabawę, na zajęcia dodatkowe, obowiązki domowe itp. Nie krytykuj malucha, jeśli coś pójdzie nie tak, zapomni o zadaniu domowym lub pogubi ołówki, wszystko przyjdzie z czasem. Niektóre dzieci łapią nowe szkolne życie w mig, a niektóre potrzebują na to więcej czasu. Najważniejsze jest Twoje wsparcie i wszystko będzie w porządku!

Ważna jest też wcześniejsza nauka samodzielności. Pierwszoklasista powinien znać swoje dane osobowe i wiedzieć kim są jego rodzice (może się to wydawać oczywiste, ale upewnij się o tym!); jeśli będzie chodził sam do szkoły, musi dokładnie znać drogę; musi też umieć dbać o swoje rzeczy. Istotna kwestia to buty na zmianę do szkoły – najlepiej na początek kupić obuwie na rzepy, które szybko i łatwo trafi na stopę Twojej pociechy.

Poza butami do szkoły do wyprawki powinno trafić jeszcze kilka rzeczy – sprawdź naszą infografikę!

 
Wyprawka pierwszoklasisty