Witaj Szkoło! Jak ułatwić dziecku powrót do szkolnej ławki?

Sytuacja w jakiej znalazły się dzieci i młodzież jest prawdziwie unikatowa na skalę historii edukacji. Jeszcze nigdy wcześniej klasyczna nauka w szkolnej ławce, u boku rówieśników nie została przerwana tak nagle i na tak długo, z powodu globalnej pandemii.

Zarówno rozstanie ze szkołą, jak i powrót do niej wiąże się z ogromnym stresem dla bardzo wielu dzieci. Okres nauki zdalnej dla wielu dzieci był ogromnym komfortem, w końcu nie trzeba wstawać rano, stresować się odpowiedzią ustną przed całą klasą, pisanie sprawdzianów przed komputerem z pewnością ułatwia ściąganie – powodów, by zostać w domu jest wiele. 


Naszym zadaniem, jako osób dorosłych – rodziców, wychowawców, nauczycieli, starszego rodzeństwa jest pomóc, zrozumieć, wysłuchać i przełożyć emocje na racjonalną płaszczyznę.


W tym wpisie przedstawiamy kilka rad, jak pomóc oswoić się dzieciom z powrotem do szkoły po bardzo długim okresie pracy zdalnej. 


1. Rozmawiaj, słuchaj i traktuj poważnie. Wsparcie ze strony dorosłego jest szalenie istotne, a co najbardziej istotne, to nie traktować po macoszemu problemów dziecka. To, co dla nas wydaje się błahe i doskonale wiemy, że za jakiś czas wszyscy będziemy śmiali się z dzisiejszych problemów, dziś są one dla naszej pociechy całym światem. Interesujmy się – co stresuje dziecko, co je interesuje, jak minął dzień, jak jego relacje z przyjaciółmi. Poczucie traktowania poważnie, bycia wysłuchanym i wspieranym jest kluczowe w budowaniu zaufania między rodzicem i dzieckiem. 

2. Nie samą szkołą człowiek żyje! Poza obowiązkami i stresem, dobrze jest zaplanować czas wolny. Może wspólne oglądanie filmów w piątek wieczorem, może wyjście na pizzę lub aktywny wypoczynek? Wspólne spędzanie czasu wolnego, zapominanie o troskach, rozładowanie emocji i wspólnie spędzony czas to coś, co przysłuży się całej rodzinie. Nawet po lekcjach w ramach odstresowania warto zaplanować wypad na rower, spacer czy wspólną zabawę. 

3. Zadbaj o spokój – swój i malucha. Wielu rodziców oczekuje od dzieci żeby były najlepsze, starały się w szkole, przynosiły perfekcyjne oceny, słuchały nas, nauczycieli i najlepiej, by angażowały się w zajęcia poza szkolne. Za dużo wymagań i presja nie przyniosą pozytywnych efektów. Najlepiej, abyś był dla dziecka motywujący i inspirujący – w taki sposób łatwiej będzie zaangażować dziecko w codzienne obowiązki, a co najważniejsze – odnaleźć w nich radość i cel. 

4. Zadbaj o wyprawkę oraz miejsce do odrabiania lekcji. Zapewnij dziecku spokój, komfort i spraw, aby nauka była dla niego radością. Rozpraszacze nie służą skupieniu! Warto pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Nie dopuszczaj także do bałaganu i nadmiaru rzeczy na biurku – po skończonej nauce dobrze jest uporządkować nieład.

Powrót do szkoły zawsze będzie wyzwaniem dla dziecka, dlatego bądźmy dla niego wsparciem, przykładem i motywacją. Postarajmy się zrozumieć, a nie wymagać. Za wszystkich dzielnych żaków mocno trzymamy kciuki!