Kilka pomysłów co kupić dziecku przed pierwszym dniem w przedszkolu.

Internet roi się od artykułów co kupić na wyprawkę do szkoły, a my chcemy skupić swoją uwagę na najmłodszych, czyli przyszłych przedszkolakach. To oni, narażeni są na największy stres z powodu rozpoczęcia roku szkolnego, gdyż często przedszkole to dla nich pierwsze zetknięcie się z samodzielnością i światem zewnętrznym. 

Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu? Oczywiście nic nie zastąpi Waszego wsparcia, poświęconego czasu oraz zrozumienia. Jednak chcemy skupić się na praktycznych aspektach rozpoczęcia „nauki” i podsumować o czym rodzice powinni pamiętać zaprowadzając dziecko do przedszkola. Oczywiście wiele zależy od wieku dziecka, jego stopnia samodzielności oraz od samej placówki. Przyszli opiekunowi powinni poinformować Was co będzie potrzebne Twojemu dziecku, a jeśli tego nie zrobili skorzystaj z naszej listy. 

Buty na zmianę

Zaraz po przyjściu do przedszkola, Twoje dziecko będzie musiało przebrać obuwie. Upewnij się, że jest ono bardzo wygodne, łatwe do zakładania oraz posiada antypoślizgową podeszwę.  Koniecznie, aby buty były lekkie, przewiewne i nie powodowały przegrzania. Zimą możesz zastąpić je cieplejszym obuwiem z wyższą cholewką. Lepszym wyborem będą buty zapinane na rzepy lub wsuwane; są one bezpieczniejsze oraz łatwiejsze do zakładania, nawet jeśli Twoje dziecko potrafi już wiązać buciki. Pamiętaj, że Twoje dziecko w przedszkolu jest bardziej aktywne niż w domu, dlatego potrzebuje obuwia solidnego wykonanego z najlepszej jakości materiałów. Obuwie stworzone z myślą o przedszkolakach ma delikatnie usztywniany zapiętek, tak aby buciki były stabilne i nie powodowały deformacji malutkich stóp. 

Wygodny strój sportowy

Wiele zajęć w przedszkolu związanych jest z aktywnością fizyczną – dlatego koniecznie zadbaj, aby Twój maluch posiadał także ubrania sportowe: dres, bluzy, sportowe koszulki. Ważne, aby były to rzeczy niewymagające ciągłego prasowania, wykonane z przewiewnych, lekkich materiałów. Na pewno z czasem będziecie poproszeni o skompletowanie stroju na basen.  Aby nie robić tego pod presją czasu, już teraz kup klapki, kostium kąpielowy, czepek i okularki. Pamiętaj, aby klapki były stabilne, wybieraj raczej pełne klapki i przestrzegaj się japonek, na które Twoje dziecko jest jeszcze za małe.  

Odzież i obuwie na deszcz

Końcówka lata bywa kapryśna, dlatego warto przygotować dla dziecka odzież i obuwie przeciwdeszczowe. Kolorowa pelerynka oraz kalosze można zostawić na stałe w przedszkolu, tak, aby nie zastanawiać się czy Twoje dziecko zaskoczy deszcz. Świetnym pomysłem są kalosze z lekkim ociepleniem, które sprawdzą się także w czasie chłodniejszej aury. 

Coś dla najmłodszych

Wyprawka dla przedszkolaka zależy przede wszystkim od jego wieku.  Jeśli Twoje dziecko w czasie pobytu w przedszkolu będzie „leżakować”,  konieczne, aby miało ze sobą piżamkę i własną pościel. Ważne są także środki czystości – chusteczki nawilżające, pampersy na zmianę (jeśli dziecko nadal ich używa) czy chusteczki higieniczne. Także w przypadku starszych dzieci pamiętaj o spakowaniu dodatkowej pary bielizny. Jeśli Twoje dziecko przyjmuje jakieś leki, koniecznie przekaż opiekunowi wszelkie wytyczne. 

Pamiętaj, że bezpieczeństwo i komfort Twojego dziecka podczas pierwszych dni poza domem nie zależy tylko od opiekunów, ale także od Ciebie. Dlatego odpowiednio przygotuj go do zmian, starając się przewidzieć wszelkie możliwe sytuacje. Ulubiona książeczka, miś czy własna poduszka z pewnością pomoże przezwyciężyć lęk przed tym co nieznane i wkroczyć w pierwszy stopień samodzielności, jakim są chwile spędzone w przedszkolu.