Befado.pl
suma: 0,00 zł do kasy
Twój koszyk jest pusty.
Najczęstsze wady stóp u dzieci.
Najczęstsze wady stóp u dzieci.

Ludzka stopa jest jak puzzle - to układanka 26 kości połączonych licznymi stawami, torebkami stawowymi i złożoną siecią spajających ją więzadeł. Przystosowana jest do dźwigania ciężaru całego tułowia, amortyzowaniu wstrząsów oraz napięć. To dzięki niej możemy pewnie i prosto stać. Dlatego już od samego początku Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na tę część ciała swoich pociech i postępować zgodnie z filozofią Befado „Małe stópki – Wielka rzecz!”

Jak to jest z tymi dziecięcymi stopami?

Do najczęściej występujących wad stópek u dzieci możemy zaliczyć:
•    stopa płaska;
•    stopa płasko-koślawa.

Płaskostopiem określa się obniżenie fizjologicznych łuków stopy, a jeśli dołożymy do tego koślawe ustawienie pięty mamy do czynienia ze stopą płasko-koślawą. Niestety patrząc na dużą częstotliwość występowania tych dolegliwości w ostatnim czasie, możemy nazwać je obecnie już schorzeniami społecznymi.

Przyczyn tych przypadłości jest wiele, należą do nich na przykład: 

•    otyłość;
•    problem z napięciem mięśniowym;
•    brak aktywności fizycznej;
•    źle dobrane obuwie.

Jak zapobiegać?

Płaskostopie wrodzone jest niezwykle rzadko spotykane. Najczęściej jest to schorzenie nabyte, a więc choroba, której można przeciwdziałać, bądź zmniejszyć skutki jej powstania.                                                                                     Zapobieganiem powstaniu płaskostopia czy stopy płasko-koślawej jest profilaktyka - wizyty kontrolne u ortopedy czy fizjoterapeuty oraz przestrzeganie odpowiedniego trybu życia. 

W okresie niemowlęcym nie należy ubierać dziecka w obcisłe śpioszki czy skarpetki. Jeśli chodzi o tak ważne w życiu każdego malucha i Rodzica pierwsze kroki, nie ma nic bardziej szkodliwego, jak chwytanie dziecka za ręce i zachęcanie go do ich stawiania. Pamiętajmy, że czas  spędzony na czworakach odgrywa ważną rolę w procesie psychofizycznym dziecka, dlatego starajmy się nie popychać małego człowieka do szybkiego chodzenia. W okresie raczkowania kształtuje się motoryka duża oraz ćwiczy równowaga, która jest ważna w późniejszym etapie rozwoju. Dodatkowo bardzo dobrze kształtują się mięśnie kończyn dolnych, brzucha oraz grzbietu, tak bardzo ważne do przejścia w kolejny etap. Dziecko powinno chodzić wtedy, kiedy ono samo będzie do tego gotowe a przede wszystkim, kiedy dojdzie do odpowiedniego ukształtowania jego kośćca i mięśni. Ważną rolę w tym momencie odgrywają odpowiednio dobrane buty, ponieważ źle dobrane obuwie może zniszczyć nawet najzdrowsze stopy.

Przeczytaj jak wybrać pierwsze buty dla dziecka -  przejdź do artykułu

Każdy człowiek powinien dbać o stopy i nie dopuszczać do ich deformacji, dlatego już od najmłodszych lat ważna jest profilaktyka. Zachęcamy do skorzystania z porady specjalistów w tej dziedzinie, by mogli odpowiednio i w indywidualny sposób podejść do każdego dziecka.

Artykuł powstał we współpracy z mgr Fizjoterapii Magdaleną Bogucką.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium