Krata – ponadczasowy klasyk.

Przyszła jesień a razem z nią nowe trendy w modzie. Jest jednak pewien wzór, który pozostaje ponadczasowym klasykiem – krata. Widać ją na wszystkich wybiegach mody w stylizacjach codziennych, jak i bardziej eleganckich. W dziecięcej kolekcji Befado też znajdzie się coś dla małych modnisi!

 

Czy wiesz, że…

Dawniej w Szkocji po barwie materiału można było stwierdzić z jakiego klanu pochodzi osoba przywdziana w kraciasty strój. Wybór koloru był podyktowany rosnącymi w danym regionie roślinami, drzewami i jagodami, z których pozyskiwano barwnik.

 

Krata kracie nierówna

Wydawałoby się, że to taki prosty wzór składający się z dwóch lub trzech kolorów. Nic bardziej mylnego – każda krata ma swoją nazwę.

Tartan – na pewno kojarzysz szkocki kilt, to właśnie ten wzór. Kolorem dominującym jest czerwień, do niego dokładane są inne.

Pepitka – bardzo elegancka, w kolorach czerni i bieli. Nazywana też „psim zębem” lub „kurzą stopką”. Była ulubionym wzorem Coco Chanel!

Kratka vichy (gingham) – to połączenie bieli z innym kolorem w wersji ciemniejszej i jaśniejszej, np. czerwieni czy niebieskiego. Ten retro wzór możesz spotkać na piknikowych serwetkach, ale na ubraniach prezentuje się bardzo uroczo! Świadczy o tym fakt, że jej fanką była Brigitte Bardot.

Argyle – to krata lekko odwrócona. Tworzą ją romby w dwóch lub trzech kolorach przetykane białymi liniami. Można ją spotkać na swetrach w stylu retro.

Krata Księcia Walii (Glencheck) – swą nazwę zawdzięcza Królowi Edwardowi VIII. Składa się z wielu krzyżujących się linii umieszczonych prostopadle i równolegle. Popularna na męskich garniturach.

 

Jak ją noszą dziewczynki w tym sezonie?

Postaw na detal

Szczególnie jeśli wolisz minimalizm, ubranko pozostaw bez żadnych deseni, a zagraj fajnymi dodatkami. Czasem wystarczy jeden element, by zrobić całą stylizację. Elementy takie jak buciki, opaska na włosy czy chustka dodadzą dziewczynce szyku i elegancji.

Od stóp do głów

To propozycja dla odważnych dziewczynek i ich mam, ale bardzo częsta na tegorocznych wybiegach mody! Do uroczych bucików dobierz sukienkę i opaskę z kokardą. Gdy wszystko będzie spójne, stylizacja nie będzie wyglądać na przerysowaną, a wręcz przeciwnie – będzie bardzo na czasie!

Stonowane kolory

W tym sezonie proponujemy pudrowe róże, neutralne szarości i delikatne granaty. Będą one pasowały do większości dziewczęcych ubranek, zarówno w stylizacjach codziennych, jak i tych bardziej eleganckich.

 

Zobacz „Kolekcję w kratę” od Befado.