Kiedy byłam w Twoim wieku… Sposób na wspólne zabawy.

Z utęsknieniem wspominamy lata, kiedy to jako dzieci większość czasu wolnego spędzaliśmy na podwórku, wymyślając własne zabawy lub grając w gry zespołowe. Zawiązywaliśmy przyjaźnie na całe lata, rozwijając dziecięcą kreatywność, spryt oraz ciekawość świata. Czy zastanawiasz się czasem, że dzieciństwo Twojego dziecka różni się od Twojego własnego? A może jesteś w stanie pokazać mu odrobinę „Twojego” świata sprzed lat, np. poprzez zabawy i gry, które przecież wciąż jeszcze pamiętasz? 

Marsz na podwórko!

Powszechny dostęp do Internetu, telewizji oraz telefonów komórkowych zdecyd​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​o​​​​​​​w​​​​​​​​​​​​​​an​​​​​​​i​​​​​​​e​​​​​​​​​​​​​​ ​​​​​​​z​​​​​​​​​​​​​​mi​​​​​​​enił formę spędzania czasu​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ ​​​​​​​​​​​​​wolnego nie tylko przez dzieci, ale także przez całe rodziny. Jednak ​​​​​​​jak ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​pokazują badania wykonane przez portal dla mam Mintm​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ag.pl dzieci nadal lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, szcze​​​​​​​​​​​​​​gólnie te w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Aż 74% dzieci spędza tak swój czas wolny. My rodzice, możemy tow​​​​​​​ar​​​​​​​zyszyć im i pokazać nasze podwórkowe zabawy. Gra w gumę, w klasy czy podchody to także świetny sposób n​​​​​​​a ​​​​​​​poprawienie aktywności fizycznej dziecka, a także rodzica. Przebywanie ​​​​​​​na świeżym powietrzu pomoże dziecku zahartować się, sprawi, że będzie bardziej odporne, a dotleniony mózg będzie sprawniej pracował. ​​​​​​​

Bo w czasie deszczu, dzieci się nudzą…​​​​​​​

Czas na obalenie tego powiedzenia! Jesienna słota czy zimowa aura nie może decydować o aktywności Twojego dziecka. Wspólne zabawy można przecież wykonywać także w domu, co więcej – dom może zastąpić albo imitować podwórkowe lub biwakowe życie. Zróbcie namiot z koców i poduszek  – takie przytulne schronienie sprawi, że Twoje dziecko będzie zachwycone. Możecie czytać w nim ukochane bajki lub grać w gry. Kółko i krzyżyk, Statki czy Państwa - miasta to proste zabawy, które rozwijają wyobraźnię, wiedzę oraz logiczne myślenie. Z pewnością pamiętasz je ze swojego dzieciństwa. Klimatyczne miejsce sprzyja bliskości, tak samo jak wspólne sprawy i sekrety.

​​​​​​​​​​​​​​

Bądźcie kreatywni!

Nie każdy z nas, posiada talent Picassa, lecz zdecydowanie każdy lubi umazać się farbami. Róbcie pieczątki z dłoni lub wykorzystajcie do tego ziemniaki. Wycinając z nich fantazyjne wzory możecie wspólnie stworzyć małe dzieła sztuki. Istnieje przekonanie, że brudne dzieci to szczęśliwe dzieci więc nie ograniczaj dziecka w jego fantazji, stwórz mu tylko przestrzeń w której będzie mógł wykazać się artystycznie. Mały artysta może wykazać się jako także jako konstruktor, np. poprzez składanie modeli, Origiami z papieru czy granie w gry zręcznościowe takie jak Jenga czy Domino. Zabawy tego typu rozwijają umiejętności manualne, a także uczą cierpliwości. 

Twórz niezapomniane chwile

Z dzieciństwa pamiętamy głównie niecodzienne wydarzenia – te które wywołały w nas szczególne emocje. Puszczanie latawca czy wspólne biwakowanie – nic tak nie ucieszy Twojego dziecka jak przebywanie wśród natury, zwierząt i oczywiście rodziców, którzy zapominają na moment o codziennych troskach. Gdyż, aby rozumieć dziecko, wartościowo spędzać z nim czas trzeba zachować w sobie odrobinę dziecięcej radości oraz spontaniczności. Warto wspominać czasy kiedy było się małą dziewczynką, mówić co lubiło się wtedy robić i wykorzystywać swoje doświadczenia do budowania cudownej więzi oraz zaufania, które sprawia, że w późniejszym wieku dziecko nie będzie traktowało Nas jak dinozaurów, lecz zrozumie i doceni nasze starania.