Jak dobrać buty dla dziecka?

W zeszłym roku obchodziliśmy 90-lecie naszej Firmy ,,Befado”. Dlatego też, jako producent z wieloletnią tradycją zyskaliśmy bardzo duże zaufanie wśród Rodziców i często otrzymujemy wiele pytań: Jak dobrać odpowiednie buty dla dziecka? Staramy się rozwiewać wszelkie wątpliwości z tym związane. Nasze hasło przewodnie to ,,Małe stópki, wielka rzecz!” 

Najważniejszy etap w rozwoju stóp dziecka przypada na okres od urodzenia do 3-4 roku życia. Przygotowują się one w tym czasie do odgrywania swej najważniejszej funkcji, czyli utrzymywania sylwetki w pionie oraz „noszenia” ciężaru naszego ciała. Zwiększają wówczas swoją długość nawet dwukrotnie.  Jednak dobrze dobrane obuwie jest bardzo istotne również u starszych dzieci i ma ogromny wpływ na ich postawę w dorosłym życiu. 

Jakie powinny być pierwsze buty? 

Około 11 miesiąca życia dziecko zaczyna chodzić - na początku jeszcze bardzo niepewnie, przytrzymując się ściany, stołu, mebli. Bardzo często chód malucha bywa niezgrabny, nóżki stawia krzywo, co może niepokoić rodziców. Brak gracji przy stawianiu pierwszych kroków nie jest niczym wyjątkowym. Dziecko z czasem nabierze większej pewności w chodzeniu i tym samym jego chód stanie się zgrabniejszy. Zazwyczaj w okolicy piętnastego miesiąca życia maluch umie już samodzielnie chodzić. 

Ortopedzi i fizjoterapeuci, z którymi współpracujemy, rekomendują, aby pierwsze buciki zakładać dopiero wtedy gdy dziecko zaczyna samodzielnie stawiać stabilne kroki, wcześniej wystarczą mu tylko antypoślizgowe skarpety, które w żaden sposób nie wpłyną na rozwój stóp dziecka. Ważne, aby buty dawały dziecku jak najwięcej swobody, nie ograniczały jego ruchów, a rozmiar był idealnie dopasowany do długości i tęgości stopy. 

Warto również zwrócić uwagę czy buciki posiadają certyfikaty. Nasze mają certyfikat ,,Zdrowa stopa”, który zapewnia, że buty Befado zabezpieczają prawidłowy rozwój stopy dziecka. 

Wybór obuwia dla dzieci jest w dzisiejszych czasach ogromny. Rodzice często mają dylemat, czy pierwsze kupić buty sznurowane czy wkładane, a może na rzepy lub sprzączki? Dobrze, aby pierwszy bucik zapinany był na rzepy, sznurówki lub inne zapięcie, które pozwala idealnie dopasować but do stopy. 

Jakie mają być więc idealne buciki dla starszych dzieci, które naukę chodzenia opanowały już do perfekcji? 

Muszą zapewnić dziecku ochronę przed urazami, chłodem, wilgocią. I muszą być tak zbudowane, aby mała stópka nie ulegała deformacji, nie męczyła się i nie ocierała. Kupujmy buciki z naturalnych i oddychających materiałów, odpowiednie do szerokości stopy dziecka, zawsze dłuższe o około 0,5 cm od stopy, ze sprężystą, stabilną podeszwą i  szerokimi noskami. Małe stopy mają promieniście ułożone paluszki i potrzebują dużo przestrzeni do swobodnego poruszania się. Zapiętek również powinien być usztywniony (jednak nie powinien być zbyt twardy). Warto również postawić na tzw. podeszwy oddychające, które pozwalają na dodatkową wentylację stopy dziecka wewnątrz buta. 

Wady stóp i wady postawy najczęściej spowodowane są właśnie poprzez noszenie niewłaściwego obuwia. Najczęstsze błędy popełniane przez rodziców to zakup  zbyt małego lub kupionego na wyrost bucika oraz mierzonego tylko za pomocą patyczka, a także nadgorliwość przejawiająca się w nabywaniu wkładek ortopedycznych (co może osłabiać mięśnie w przypadku zdrowej stopy). Wkładki powinny być każdorazowo zalecone przez specjalistę i dopasowane indywidualnie do określonej wady stopy dziecka. Wysokość obcasa nie może przekraczać pół centymetra do ukończenia przez malucha trzeciego roku życia, do jednego centymetra dla sześciolatka oraz dwóch centymetrów dla dziecka powyżej 12 roku życia. Kochani Rodzice - nie zakładajcie dziecku butów po starszym rodzeństwie. Nie jest to właściwe nie tylko ze względów higienicznych, ale też dlatego, że wraz z butami dziecku mogą zostać przekazane deformacje stóp oraz złe nawyki chodzenia poprzednika.

Nie pozwalajmy maluchom chodzić boso po twardym podłożu, ,,mikrowstrząsy” przenoszone są na kręgosłup. Zachęcajmy jednak dzieciaki  do biegania na bosaka po trawie i piasku, co rozwija ich mięśnie stóp. 
 

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Kupując nowe buty, najlepiej idź do sklepu razem z dzieckiem, nie z patyczkiem, bo powie on o długości, ale nie o tęgości. Można również zamówić buty przez stronę internetową i jeśli nie będą  pasować bez problemu je odesłać. Na naszej stronie internetowej www.befado.pl zamieściliśmy specjalną miarkę z opcją wydruku oraz dokładną instrukcją pomiaru, która ułatwia dopasowanie  rozmiaru do wielkości stopy. Należy też pamiętać, że rozmiary mogą się nieznacznie różnić w zależności od rodzaju podeszwy, czy producenta.  

Buty powinny być, tak jak już wspominałem, o ok. 0,5 cm większe niż stopa. Nie wybieraj rozmiaru na wyrost (żeby wystarczyło na dłużej), bo dziecko nie będzie w stanie stawiać prawidłowych kroków. Z kolei za ciasne i za krótkie buty spowodują otarcia, a nawet deformacje stopy. Ważne, aby stopa w bucie nie była ściśnięta, a maluch mógł swobodnie poruszać palcami. Buty nie mogą być jednak zbyt duże, bo nie będą dobrze trzymały nóżek. Ważne jest, aby but stanowił solidne oparcie dla stopy, nie ocierał stóp maluszka i pozwalał mu na pełną swobodę ruchu.

Pamiętajcie, że stopa dziecka jest bardzo wrażliwa na zniekształcenia, dlatego tak ważne jest odpowiednie obuwie!

Księżniczki, piłkarze, samochody czy urocze motylki – nasze wzory nie mają ograniczeń, tak samo jak wyobraźnia Twojego malucha. Buty Befado są pełne barw oraz dziecięcych wzorów.

Naszym priorytetem jest szczęście każdego dziecka, dlatego projektując buty, stawiamy nie tylko na zdrowie, ale staramy się wejść do świata  dziecka i jego kawałek przenieść do naszych wzorów. 

Bo buty powinny być nie tylko zdrowe, ale powinny się podobać naszym małym wędrowcom!