Jak dbać o obuwie i w jaki sposób je czyścić?

Często pytacie nas jak w prawidłowy sposób dbać o obuwie, w jaki sposób i jak często je czyścić czy prać. Nie istnieją ogólne zasady, gdyż do każdego rodzaju butów musimy podejść indywidualnie, ale czy to oznacza, że nie możemy odpowiedzieć na Wasze pytania? 

Nie… Najważniejszym faktem jest potrzeba czyszczenia i konserwacji każdego rodzaju obuwia, tak aby zabezpieczyć je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak kurz, brud, woda, a nawet  światło.  Przed konserwacją obuwia specjalnymi środkami musimy najpierw dokładnie oczyścić obuwie lekko zmoczoną, miękką szmatką. Tak przygotowany but możemy zacząć konserwować. W jaki sposób robić to najlepiej?

Buty skórzane - czym je konserwować?

W ofercie wielu sklepów znajdziecie specjalistyczne pasty przeznaczone do konserwacji butów skórzanych. O taki rodzaj obuwia należy specjalnie dbać. Wysuszona, niepastowana skóra szybko pęka i niszczeje. Pasty natłuszczając obuwie sprawia, że są one odporne na działanie wody. W przypadku pastowania,  sprawdza się zasada:  im mniej, tym lepiej. Pamiętajcie, że do skór typu welur czy nubuk nie stosujemy past. Tu najlepiej sprawdzą się preparaty w aerozolu. Do czyszczenia takich butów najlepiej użyć specjalnie ku temu przeznaczonej szczotce.  A co z butami skóropodobnymi? Czy są mniej wymagające? 

Buty skóropodobne. 

Konserwacja tego typu obuwia jest prostsza, wystarczy przetrzeć je lekko zwilżoną szmatką, plamy z tłuszczu i wosku można nawet usunąć za pomocą benzyny. Oczywiście należy używać jej z umiarem. Materiały skóropodobne są odporne na działanie wody i przemakanie, co jest ich pozytywną cechą zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Buty wykonane ze sztuczne skóry także można pastować, jednak lepiej użyć do tego past o konsystencji kremu. 

Dbaj o buty materiałowe. 

Nie każdy wie, że materiały gładkie brudzą się mniej niż szorstkie i drapane. Buty tekstylne należy czyścić za pomocą gąbki na którą możemy nałożyć łagodne środki czyszczące, nie tylko przeznaczone do obuwia. Ważne, aby nie dopuścić do przemoczenia butów, chyba, że producent zaznaczył, że dany model można prać w pralce i dołączył do tego instrukcję. Pamiętaj, żeby nigdy nie suszyć butów przy kaloryferze czy grzejniku i robić to w przewiewnym, otwartym pomieszczeniu. 

Jakie środki możecie znaleźć na rynku?

Najwięcej środków znajdziecie do pielęgnacji butów skórzanych. Najpopularniejsze z nich to pasty woskowo-rozpuszczalnikowe, które zarówno czyszczą i konserwują obuwie.  Dodatkowo nadają mu jedwabisty połysk. Równie popularnym preparatem są kremy woskowo-wodno-rozpuszczalnikowe, sprzedawane najczęściej w tubkach. Można je stosować do obuwia z naturalnej skóry, ale także świetnie sprawdzą się w przypadku skór sztucznych. Tak samo jak pasty koloryzujące, które konsystencją bardziej przypominają krem. Poza właściwościami konserwującymi, retuszują drobne skazy na skórze i eliminują mikropęknięcia. Znacznie poprawiają wygląd obuwia, a w przywracają jego początkowy kolor. Kolejną grupą środków konserwujących są emulsje samopołyskowe, które najczęściej można znaleźć w specjalnej tubce z dołączoną gąbką. Nadają połysk, bez potrzeby polerowania. Tego typu środek jest bardzo praktyczny w podróży. Tak samo jak środki konserwujące w aerozolu, które używamy w przypadku skór nubukowych lub matowych. 

Poznaj domowe sposoby. 

Nie każdy wie, że świetnym narzędziem czyszczącym i polerującym obuwie skórzane jest skórka od banana czy rajstopy. Używając domowych sposobów masz pewność, że nie uszkodzisz obuwia, jednak profesjonalne środki działają na dłużej.  Pamiętaj, że żadne obuwie nie jest nam dane na wieki, a dbanie o buty to nie tylko ich regularne czyszczenie. Należy co jakiś czas wymieniać wkładki, zawsze rozsznurowywać obuwie przed założeniem, a gdy masz problem z ich założeniem, miej w przedpokoju łyżkę do butów. Aby cieszyć się z jakości butów, zawsze czytaj ulotkę, którą dołączył producent. To oszczędzi Ci wielu problemów!

Zobacz naszą kolekcję obuwia skórzanego. 

...