Ferie bez śniegu? Kilka pomysłów jak je spędzić.

My rodzice, przyzwyczajeni do śnieżnych zim z pewnością pamiętamy czas ferii, kiedy to na naszym podwórku powstawały ślizgawki pełne, radosnych, przemoczonych od śniegu dzieci. Spędzaliśmy całe dnie na dworze, a nasi rodzice wcale nie musieli organizować nam czasu wolnego. Dziś do ferii warto przygotować się dużo wcześniej głównie ze względu na duże ryzyko, że mogą być pozbawione śnieżnych szaleństw. 

Zaplanowane ferie = udany czas wolny.

Jeśli nie masz możliwości spędzić ferii razem z dzieckiem, upewnij się, że w jego szkole odbywają się zajęcia podczas których pod opieką wychowawcy dzieci będą mogły spędzać aktywnie czas. Słowo "Aktywnie" powinno być kluczowe w planowaniu czasu wolnego dziecka, gdyż ferie to doskonały czas na zdobycie nowych umiejętności lub poprawienie tych, które sprawiają dziecku przyjemność. Podczas trwającego roku szkolnego, Twoja pociecha może być już zmęczona kolejnymi zajęciami dodatkowymi, a w czasie ferii ta sama aktywność może dawać o wiele więcej satysfakcji. Takie wyjścia, np. na trampoliny czy basen możesz także zaplanować na własną rękę kontaktując się uprzednio z rodzicami, być może będziecie mogli zabrać więcej dzieci, a obecność najlepszych kolegów to jeszcze większa frajda dla dziecka. 

Spontaniczne pomysły bywają często najlepsze.

Jeśli nie lubisz planować lub z jakiś przyczyn nie udało Ci się wcześniej zapisać dziecko na zajęcia, nie zniechęcaj się i postaw na spontaniczne pomysły! Wspólne gotowanie, pieczenie pierniczków czy planszówki to niezawodne pomysły na spędzenie wolnego czasu. Proste pomysły często bywają najlepsze, liczy się wspólnie spędzony czas podczas którego wszyscy domownicy odłożą na bok telefony, całkowicie skupiając się na zabawie. Zorganizujcie czas w domu tylko dla siebie, nie musisz w tym czasie gotować - Twoje dziecko będzie zachwycone jeśli wyjątkowo na obiad zjecie pizzę. Przypomnij sobie zabawy z Twojego dzieciństwa i naucz dziecko gry, np. w "Państwa, Miasta", w które Ty także uwielbiałaś grać na przerwach.

Zobacz nasz poprzedni artykuł. 

Bez względu na to, którą drogę wybierzesz - planowania lub spontanicznych pomysłów - pamiętaj, że ferie to czas odpoczynku dla Twojego dziecka. Spytaj go w jaki sposób lubi spędzać wolny czas, czy chciałby w tym czasie poznać jakieś nowe miejsce czy spróbować nowych aktywności.  Nie organizuj mu zajęć od rana do późnych godzin wieczornych, a nawet pozwól mu na odrobinę nudy, która często także rozwija pomysłowość i kreatywność naszych pociech.