Czym skorupka za młodu… czyli kilka słów o profilaktyce w rozwoju stóp dziecka.

Aby zrozumieć jak ważny jest wybór odpowiedniego obuwia w wieku poniemowlęcym, musimy wiedzieć, że najważniejszy etap w rozwoju stóp dziecka przypada na okres od urodzenia do 3-4 roku życia. Przygotowują się one w tym czasie do odgrywania swej najważniejszej funkcji, czyli utrzymywania sylwetki w pionie oraz „noszenia” ciężaru naszego ciała. To właśnie w pierwszych latach życia dziecka następuje proces kostnienia oraz zmiany w ustawieniu kończyny dolnej. U trzylatka powoli rozwija się prawidłowy kształt wysklepienia i właśnie temu procesowi my rodzice powinniśmy się uważnie przyjrzeć. 

Walka z płaskostopiem – zobacz poprzedni artykuł

Często pytacie nas dlaczego nie produkujemy obuwia mniejszego niż rozmiar 18? Jest to spowodowane tym, że głęboko zachęcamy, aby buciki zakładać dopiero gdy dziecko zaczyna samodzielnie stawiać kroki, wcześniej wystarczą mu tylko antypoślizgowe skarpety, które w żaden sposób nie wpłyną na rozwój stóp dziecka. Jako pierwsze buciki po domu polecamy wyższe trzewiczki, najlepiej te z odkrytymi palcami lub wsuwane półbuty. Ważne, aby dawały dziecku jak najwięcej swobody, nie ograniczały jego ruchów, a rozmiar był idealnie dopasowany do długości i tęgości stopy.

Jak mierzyć stopę? - sprawdź nasz przewodnik. 

Co powinno nas zaniepokoić? 
•    nawet lekkie deformacje stopy, 
•    częste zużywanie obuwia, a konkretnie nierównomierne ścieranie podeszwy, 
•    nieregularny chód, stopy stawiane do środka lub na zewnątrz, 
•    bóle stóp, kolan lub całych kończyn, 
•    nocne skurcze łydek.

Zauważając choć jeden z powyższych objawów należy skonsultować się z lekarzem ortopedą lub fizjoterapeutą. Każda nieprawidłowość w rozwoju stóp u dzieci może przyczynić się do zmiany sposobu chodzenia oraz problemów z kręgosłupem. Często te wady bywają już nieodwracalne, tak samo jak deformacje stóp.  Warto uważniej przyglądać się kształtowi oraz kondycji stóp dziecka do 8 roku życia, gdyż w tym czasie są one wciąż wrażliwe na zniekształcenia. Najprostsze badanie na płaskostopie możesz zrobić z dzieckiem razem w domu, wykorzystując ku temu farby i kartkę papieru. Pozwoli ono na wykrycie płaskostopia, a Twoje dziecko będzie zachwycone taką formą wspólnej aktywności.