Płaskostopie u dziecka – jak mu zapobiec?

Płaskostopie poprzeczne zwane potocznie platfusem to deformacja stopy, która polega na częściowym zaniku wysklepienia stopy. Zdarza się, że jest to schorzenie wrodzone, częściej jednak „pracujemy” sobie na taką budowę stopy. W przypadku dzieci sprawa wygląda inaczej, gdyż do 3 roku życia stopy dziecka silnie rozwijają się i niknie naturalne w okresie niemowlęcym spłaszczenie. Czy zawsze tak się dzieje? Co zrobić, aby zapobiec płaskostopiu u dziecka?

Profilaktyka w przypadku płaskostopia wcale nie jest skomplikowana. Wystarczy spełnić kilka zasad, aby mięśnie stóp dziecka rozwijały się prawidłowo. Zasada numer jeden to swobodne, luźne skarpetki i śpioszki, które nie powodują ucisku i dają możliwość ciągłego ruchu. Oczywiście ważne są buty w których dziecko stawia pierwsze kroki. Nie mogą być zbyt obcisłe, szczególnie na czubie. Rozmiar musi być starannie dobrany, a buty nigdy nie powinny być za małe. Ponieważ stopy dziecka rosną bardzo szybko powinniśmy często je mierzyć i sprawdzać, czy buty, które kupiliśmy są wciąż dobre dla naszego malucha. Ortopedzi nie są zwolennikami „nadawaniu drugiego życia obuwiu” i zachęcają do indywidualnego doboru bucików do budowy stopy dziecka. Warto wybierać obuwie z certyfikatami, polecane zarówno przez lekarzy, jak i rodziców.

Zdrowe buciki wykonane są z oddychających tkanin, mają wyprofilowaną podeszwę oraz gwarantują swobodę palców. Dopóki stopa dziecka nie osiągnie jeszcze naturalnych wypukłości, wkładka obuwia powinna być raczej płaska. Jeśli lekarz nie wskaże potrzeby zakupu wkładek ortopedycznych, nie można ich zakładać. Co ważne, dziecięce buty powinny mieć wyższy, sztywny zapiętek, który utrzymuję stopę w prawidłowym miejscu. Płaskostopiu zapobiegają także ćwiczenia, które można wykonywać wraz z dzieckiem podczas codziennych zabaw.

Jeśli dziecko nie ma zdiagnozowanego płaskostopia wystarczy, że będziemy angażować jego stópki do ruchu,  np. poprzez łaskotki lub delikatny masaż. Na płaskostopie częściej narażone są dwie grupy dzieci: te z nadwagą oraz dzieci, które bardzo szybko zaczęły chodzić, omijając dłuższy etap raczkowania. Nie wolno zmuszać dziecka do chodzenia, powinno się także wyeliminować chodzik, który obciąża mięśnie i układ kostny dziecka. Podsumowując chodzenie „na siłę” może znacznie przyczynić się do rozwoju płaskostopia poprzecznego.

 

Jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej o zdrowych stopach maluchów, przeczytaj artykuł - Zasady, których nieprzestrzeganie może wpłynąć negatywnie na rozwój ruchowy dziecka.