Befado.pl
suma: 0,00 zł do kasy
Twój koszyk jest pusty.
Befado opiekunem małych stópek
Befado opiekunem małych stópek

MAŁE STÓPKI – WIELKA RZECZ!

Dbamy o każdy Twój krok! Jakie cechy powinny posiadać zdrowe buciki? Czy obuwie powinno być z wiązane, z paskami zapinanymi na rzepy czy sprzączkami? Jak ustrzec dziecko przed wadami postawy i stóp? W tej ulotce odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania jakie rodzice często zadają sobie przed zakupem pierwszych i kolejnych bucików dla swojego dziecka. Idziemy kupić prawidłowe buciki dla dziecka, ale co to znaczy prawidłowe obuwie? Dokonując wyboru obuwia dokładnie sprawdzajmy certyfikaty i uzyskane opinie, którymi wspierają się producenci. Ważne by jakość obuwia była potwierdzona przez niezależne instytucje zatrudniające wykwalifikowaną kadrę specjalistów. Pamiętajmy jednak że obuwie modne również może być komfortowe.

„Mamo, Tato poznajcie etapy rozwoju stóp swojej pociechy”:

Najważniejszy etap w rozwoju stóp dziecka przypada na okres od urodzenie do 3 roku życia. W tym czasie stopy podwajają swoją długość, obserwuje się znaczne zaawansowanie w procesie kostnienia. Stópki są jednak bardzo plastyczne i wiotkie, ponieważ proces kostnienia trwa a więzadła i mięśnie nie osiągnęły jeszcze odpowiedniej wytrzymałości. Między 4 a 16 miesiącem specjaliści polecają NIECHODKI.

Około 10-15 miesiąca życia dziecko zaczyna chodzić. Obserwujemy zmiany w budowie i ustawieniu kończyny dolnej. Do około 3-4 roku życia występują w stopie poduszeczki tłuszczowe, które maskują szkielet stopy. Największa taka poduszka znajduje się po stronie przyśrodkowej, pod łukiem podłużnym stopy, wywołując wrażenie płaskostopia. Na szczęście jest to płaskostopie „pozorne” fizjologiczne.

Około 3 czy 4 roku życia podściółka tłuszczowa ulokowana pod łukiem podłużnym zanika i w przypadku zdrowo rozwijającej się stopy „ujawnia” się prawidłowy kształt wysklepienia. Charakterystyczną cechą stóp dziecięcych są szeroko, wachlarzowato ułożone paluszki. Dzięki temu stopa styka się z podłożem na dużej powierzchni, dając poczucie pewności maluszkowi stawiającemu pierwsze kroki.

Stopa dziecka kształtuje się aż do 8 roku życia i w tym czasie jest wciąż niezwykle wrażliwa na zniekształcenia, dlatego rodzice powinni obserwować rozwój stópek dziecka i jeśli zauważą coś niepokojącego zgłosić się na badania do odpowiedniego specjalisty bez względu na to ile dziecko ma lat. Każda wada stóp może powodować poważne problemy u dzieci takie jak: bóle nóg, zmianę sposobu chodzenia, a nawet skrzywienie kręgosłupa.  ZADBAJ O ZDROWY KRĘGOSŁUP DZIECKA JUŻ OD PIERWSZYCH CHWIL! Sprawdź nasze buciki do szkoły. 

Czego należy unikać aby zapobiec powstaniu wad postawy?

  • Zbyt wczesnego zachęcania dziecka do stawania i chodzenia. Organizm malucha musi do tego „dojrzeć”,
  • Chodzików, które zaburzają rozwój motoryczny dziecka,
  • Obuwia, które może zakłócać prawidłowy rozwój stóp,
  • Ograniczania aktywności ruchowej u dzieci,
  • Bagatelizowania zachowań u dzieci takich jak: szybkie męczenie, niechęć do spacerów i zabawy, które mogą być sygnałem że dziecko ma niewygodne, za ciasne lub za duże buciki,
  • Zakładania bucików, które nie są dostosowane do środowiska, w których dziecko przebywa i do zajęć, jakie wykonuje.

 

Potwierdzone przez: mgr Barbara Skrzyńska, mgr Bożena Rajchel-Chyla Antropolodzy z Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi, oddział w Krakowie.

Co powinno zaniepokoić Mamę i Tatę przedszkolaka?

  • Buty wykrzywione w części piętowej do środka lub na zewnątrz,
  • Obcas nadmiernie ścierany tylko z jednej strony,
  • Uskarżanie się dziecka na bóle stóp,
  • Zbyt szybkie męczenie się dziecka podczas chodzenia i biegania, 
  • Płaski ślad stóp dziecka zostawiany na podłodze po kąpieli.

 

Co zrobić gdy zauważymy powyższe nieprawidłowości u dziecka? Udać się do ortopedy dziecięcego, który przeprowadzi badania i zaleci odpowiednie ćwiczenia, wkładki lub obuwie.

Rodzice, nie popełniajcie poniższych błędów!

  • Dziecko nie powinno nosić używanych bucików, nawet jeżeli są nie zniszczone, 
  • Na zakupy bucików należy chodzić z dzieckiem a nie z patyczkiem,
  • Obuwie powinno być dłuższe od stopy dziecka o około jeden centymetr,
  • Tylko ortopeda dziecięcy może zalecić noszenie obuwia z wkładką ortopedyczną,
  • Nie należy zwlekać z kupowaniem nowych bucików (np. sandałków) z powodu kończącego się sezonu. Jeżeli dziecko będzie miało za małe buty może dojść urazów palców a nawet ich deformacji czy wrastania paznokci,
  • Nie można zapominać o utrzymaniu czystości przepoconych bucików,
  • Należy unikać obuwia wykonanego z materiałów skóropodobnych,
  • Nie powinno się pozwalać dziecku chodzić boso po twardym podłożu.
  • Wysokość obcasa wraz z podeszwą nie powinna być wyższa niż: do 0,5 - do 3 roku życia, do 1 cm - do 6 roku życia, 2 – 2,5 cm - do 12 roku życia.

 

Jeżeli to możliwe to warto zapisać dziecko na basen - pływanie bardzo wzmacnia mięśnie stóp. W czasie bilansów cztero i sześciolatka pediatra bada również dziecko pod względem ortopedycznym, sprawdza jak chodzi i czy ma prosty kręgosłup. Warto zapytać w przedszkolu o możliwości przeprowadzenia tego typu badań – w niektórych placówkach takie badania przeprowadzane są regularnie. Dbając o stopy od najmłodszych lat warto kierować się starym przysłowiem: ,,Czym skorupka za młodu...".

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium