Andrzejkowe wróżby z butami.

W nocy z 29 na 30 listopada dzieją się czary! To wtedy spotykają się dziewczęta, które chcą dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości, a szczególnie o swoim przyszłym mężu, ponieważ u podstaw tego święta stoi miłość. Dziś nie jest to tak ściśle przestrzegane, a w zabawie mogą brać udział osoby o różnym stanie cywilnym i w różnym wieku. Można tez założyć, że wróżymy nie tylko o zamążpójściu, ale o zakochaniu się lub jakimś miłym wydarzeniu.

Jeśli chcesz poznać tajniki magii z wykorzystaniem przedmiotów, które są nam bardzo bliskie, czytaj dalej J

Ustawianie butów w stronę drzwi

To najpopularniejsza z wróżb z wykorzystaniem obuwia, jest również bardzo prosta. Wszystkie panny ściągają z nóg lewe buty. Akurat te, bo kiedyś wierzono, że ze względu na leżące po lewej stronie serce, (rządzące przecież miłością) jest to strona magiczna. Następnie ustawia się je w najdalszym zakątku pokoju i po kolei przestawia jeden za drugim w kierunku drzwi. Dziewczyna, której buty najszybciej „przejdą” przez próg, pierwsza wyjdzie za mąż.

Rzucanie butem

Inną łatwą w wykonaniu wróżbą jest rzucanie lewym butem przez lewe ramię w kierunku drzwi. Po wykonaniu tej czynności dziewczyna odwraca się, by sprawdzić jak ustawione jest jej obuwie. Jeśli jest obrócone czubkiem w stronę wyjścia oznacza to szybkie zamążpójście i wyjście z rodzinnego domu. Natomiast, jeśli but jest obrócony w inną stronę, dziewczyna zostanie jeszcze przez chwilę z rodzicami.

Buty pod poduszką

To mniej popularna i dość… niewygodna wróżba. Polega na ułożeniu pod poduszką lub kilkoma poduszkami dwóch butów – damskiego i męskiego. O poranku wyciągamy pierwszego, którego dotkniemy. Jeśli będzie to model męski jest to znak, że w nadchodzącym roku panna zamieni się w żonę; a jeśli damski, to niestety trzeba będzie jeszcze poczekać na ślub.

Psi wybór

Jeśli któraś z dziewczyn biorących udział w zabawie ma psa, można go wykorzystać do tej wróżby. Buty ustawia się po środku pokoju w okręgu. Właścicielka butów, do których jako pierwszy przybiegnie nasz czworonożny przyjaciel, będzie mogła już w przyszłym roku organizować wesele marzeń!

Udanych Andrzejek!