Poznaj 6 sposobów jak  zadbać o Małe Stópki i buciki.

Gdy w rodzinie pojawia się dziecko każda Mama i każdy Tata chce otoczyć je opieką najlepszą z  możliwych. Dlatego na przestrzeni lat starannie wybiera wszystkie koszulki i spodenki, podaje zdrowe jedzenie, ubiera rękawiczki, kiedy jest zimno i przytula po wizycie u dentysty. Mówiąc w skrócie, dba o  każdy centymetr jego rosnącego ciała. Cały radosny maluch jest ważny, ale szczególną uwagę poświęćcie dwóm małym stópkom, które są przecież podstawą całej sylwetki dziecka, a dodatkowo wymagają uważnej pielęgnacji, gdyż pocą się bardziej niż u dorosłych.

Jak dbać o małe stópki i buciki?

Chodzenie na boso

Maluchy od samego początku muszą zdobyć wiele przydatnych umiejętności. Jedną z nich jest oczywiście chodzenie. To właśnie przez stopy przepływa do mózgu aż 70% informacji dotyczących ruchu. Dlatego bose spacerowanie po miękkim podłożu, jak trawa, piasek czy dywan, jest tak ważne dla prawidłowego rozwoju motorycznego. Nie zapominajcie jednak, że małe stópki, mimo że są potężnym narzędziem nauki, są też bardzo delikatne i wymagają ochrony podczas wędrowania po twardszym gruncie. Z tego powodu, dobrą "pomocą naukową" będą lekkie, elastyczne i dobrze dobrane buciki.

Uczenie dobrej higieny

Kolejna porcja wiedzy powinna dotyczyć higieny. Oczywiście na początku to rodzic jest odpowiedzialny za tę czynność, nie możemy liczyć na to, że maluch od razu zacznie sam brać kąpiel z bąbelkami. Jednak po pewnym czasie dziecko zaczyna pilnie nam się przyglądać i naśladować. To dobry moment, by pokazać mu zasady higieny. Pokaż swojemu maluchowi na swoim przykładzie jak krok po kroku zadbać o stopy - będzie to świetna lekcja, ale też dobry sposób na spędzenie wspólnie czasu.

Dbanie o paznokcie

Skoro już o higienie mowa, warto też poświęcić kilka słów paznokciom - rosną one bardzo szybko! Powinny być obcinane na prosto i nie za głęboko. W ten sposób nie będziecie musieli obawiać się o ich wrastanie czy ból stópek. Najlepiej robić to po kąpieli, kiedy paznokcie są dużo bardziej elastyczne. 

Dobra jakość skarpetek i rajstop

Nie tylko materiał samego bucika czy wkładki jest istotny, warto pamiętać o dobrej jakości skarpetkach czy rajstopach. Jakie są najlepsze? Wykonane z bawełny, ewentualnie z niewielką domieszką syntetycznych tkanin oraz barwników, które nie farbują wkładek butów oraz stóp. Dzięki tym elementom stópki lepiej oddychają, a tym samym mniej się pocą.

Pranie i suszenie bucików

Higiena dziecka to jedno, a higiena bucików to co innego. Te materiałowe można prać, ale trzeba to robić zgodnie z zaleceniami producenta i później dokładnie wysuszyć. Nie należy jednak stawiać ich na kaloryferze - skutkuje to niszczeniem się materiału i zmianą jego właściwości. Najlepiej suszyć buty w ciepłym i suchym miejscu.

Nie dla foliowych torebek i zamkniętych szafek

Okres przedszkola czy szkoły to czas zakupu butów na zmianę. Ich odpowiedni wybór, ale i  przechowywanie jest bardzo ważne w kontekście dbania o stopy dziecka. Buty na zmianę powinny być oczywiście wygodne i dopasowane, nasze pociechy spędzają w nich przecież kilka dobrych godzin. Drugą ważną kwestią jest to, by po skończonych zajęciach nie wkładać ich do foliowych reklamówek i  zamkniętych szafek. W takich warunkach but nie może dokładnie wyschnąć, a to może doprowadzić do powstania pleśni. Najlepszą metodą przechowywania są materiałowe worki na buty, a w czasie gdy nie są używane, powinny stać w suchym, ciepłym i przewiewnym miejscu.

...