14 listopada – Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę

14 listopada – Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę

Jako producent obuwia dla wrażliwych stóp nie możemy przejść obojętnie wokół rosnącej liczby diabetyków w Polsce i na całym świecie. Z danych na 2017 rok w naszym kraju na cukrzycę choruje już ponad 2 miliony osób, więc tak istotne jest, aby w dniu takim jak Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę głośno mówić o objawach i następstwach tej choroby zwanej „cichym zabójcą”.

Stopa cukrzycowa – co to takiego?

Jednym z następstw cukrzycy jest tzw. „stopa cukrzycowa”. Występuje ona zazwyczaj u osób długotrwale chorujących lub u tych u których objawy choroby zostały zignorowane. Charakteryzuje się deformacjami stóp, owrzodzeniami oraz przesuszoną, łuszczącą się skórą. Zmiany występują na podeszwie stopy, dlatego są bardzo bolesne, a ich powstanie utrudnia codzienne poruszanie oraz jest nie lada problemem przy zakupie obuwia.

Jakie buty dla diabetyka?

Odpowiednie dla diabetyka obuwie nie tylko przynosi ulgę w przypadku wystąpienia objawów stopy cukrzycowej, ale także spowalnia proces powstawania zmian, a czasem nawet całkowicie je blokuje. Buty dla cukrzyka muszą być przede wszystkim szersze i bardziej tęgie, tak aby nie powodowały otarć i odcisków. Wykonuje się je z materiałów tekstylnych, które mają właściwości rozciągające i dopasowujące się do kształtu stopy.

Buty dla osób cierpiących na to schorzenie nie mogą posiadać wyższego obcasa, aby uniknąć nadmiernego obciążenia na przód stopy. Wewnątrz nie mogą występować żadne przeszycia, a tkanina, która ma największą styczność z chorą stopą powinna być miękka, antybakteryjna oraz biała.

Ciągła obserwacja i pielęgnacja.

Jasna kolorystyka wnętrza obuwia dla cukrzyka sprawia, że chory od razu zauważa ślad po nawet najmniejszej rance, co daje szansę na szybką interwencję. Tu ważne jest podkreślenie, że osoby chore na cukrzycę mają problem z czuciem, często nie są w stanie określić kiedy pojawiają się nowe owrzodzenia i ranki. Dlatego tak istotna jest stała obserwacja stóp, zarówno ta w zaciszu domowym jak i w gabinecie podologicznym. Należy pamiętać o częstej wymianie wkładek do butów, a także skarpet, które powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów, przyjaznych skórze, najlepiej z dodatkiem jonów srebra, które działają antybakteryjnie.

Befado jako świadomy producent obuwia od roku 2003 prowadzi regularną sprzedaż butów dla diabetyków pod marką Dr Orto. Więcej informacji o marce i właściwościach butów znajduje się na stronie internetowej brandu – www.drorto.pl